today14 Ağustos 2020 Cuma Saat 19:19
Başkanımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Başkanımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Millet iradesinin odak noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasının, egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunun bütün dünyaya ilan edildiği günün 92. yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan Büyük Millet Meclisi Türk tarihinin en şanlı mücadelesinden biri olan Kurtuluş Savaşı’nın sevk ve irade merkezi olmuştur. Ulusal mücadelenin başarıya ulaşmasıyla modern Türkiye’nin fiziki sınırları ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla da siyasi yapı belirlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal; 22 Nisan 1920’de Tüm Türkiye’ye gönderdiği telgrafta “Nisanın 23. Cuma Günü Büyük Millet Meclisi açılarak çalışmaya başlayacağından, bu tarihten sonra bütün sivil ve asker makamların ve bütün Milletin başvuracağı en yüce mevki olacaktır” diyerek Millet iradesinin üstünde hiçbir irade olmadığını vurgulamıştır. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, milletimiz ve ülkemiz için tarihi bir dönüm noktası ifadesi taşımaktadır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu bu günü, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bayram olarak armağan eden Atatürk, onlara verdiği değeri ve duyduğu güveni gösterirken, bizlere de, ülkesine, milletine ve cumhuriyetine sahip çıkan gençler yetiştirme vazifesi vermiştir. Bu bilinçle bizler; taşıdığımız sorumluluğu güçlenen bir Cumhuriyet olarak sürdürmeye devam ediyoruz.

Çeşitli ülkelerden çocukları buluşturan ve kaynaştıran 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda dostluk köprülerinin yanı sıra yaşanabilir bir dünyanın temelleri de atılmaktadır. Bu amaç için çocuklarına bayram hediye etmiş tek ülke olmanın da gururunu yaşamaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Milli Mücadelemizin baş kahramanı Aziz Şehitlerimizi bir kez daha minnet ve saygı ile anıyorum.

 

                                                                            Hüseyin ŞANVERDİ

                                                                              Belediye Başkanı