today28 Mart 2023 Salı Saat 11:45
Dünya Vatandaşları Toplum ve Eğitim Merkezi projesi Bilgilendirme Toplantısı

Dünya Vatandaşları Toplum ve Eğitim Merkezi projesi Bilgilendirme Toplantısı

Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında, Başkanımız Mimar Mehmet ÇÜTER ve Hatay Milletvekilimiz Hüseyin ŞANVERDİ ve beraberindeki heyetle birlikte, Reyhanlı'ya yapılacak olan Dünya Vatandaşları Toplum ve Eğitim Merkezi projesi ile ilgili olarak, Ankara Bilkent Üniversitesinde, Bilkent üniversitesi rektörü ile ikili işbirliği mutabakat zaptına imza atılmıştı.

Bugün Reyhanlı Belediyesi toplantı salonunda; Reyhanlı Belediyesi, Tayvan Büyükelçiliği ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile Reyhanlı’ya yapılacak olan 2,5 milyon dolarlık yatırımla Dünya Vatandaşları Toplum ve Eğitim Merkezi projesi ile ilgili olarak bilgilendirme ve görüş alma toplantısı düzenlendi.

Belediye Başkanımız Mimar Mehmet Çüter’in başkanlığındaki toplantıya Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim üyesi Doç Dr. Chen-yu Chui, Reyhanlı TSO Başkanı, iş adamları ve mimarlar ile belediye yetkilileri katıldı.

İçerisinde, çok amaçlı salonları, eğitim ve öğretim bölümleri de bulunan çelik konstrüksiyondan yapılması planlanan kompleks ile ilgili bilgilendirme ve görüş alma toplantısında konuşan Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim üyesi Doç Dr. Chen-yu Chui, belediyeye ait 8 bin metrekarelik alanın 4600 metrekarelik bölümüne 2,5 milyon dolar tutarında bina yapacaklarını söyleyerek proje çalışmasını paylaşmak istediğini belirtti.

Binada, Türk ve Suriyelilerin eğitim öğretim göreceklerini anlatan Chui, “Amacımız, Reyhanlı halkı ile iç savaş nedeniyle ilçede yaşayan Suriyelilerin yararlanacağı, görecekleri eğitim ve öğretimle üreteceklerini gelire çevirmeleri ve birer meslek sahibi olmalarını sağlamaktır. Bu nedenle Tayvan’daki hayırseverlerin desteğini alarak Reyhanlı’ya yapacağımız yatırımla hem bir ilki gerçekleştireceğiz ve hem de ilçeyi kültür, turizm açısından cazip hale getireceğiz” dedi.

Belediye Başkanımız Mimar Mehmet Çüter, belediye olarak yer tahsisi yaptıklarını ve 150 bin TL destekle çok amaçlı yapılacak binada Türk ve Suriyelilerin meslek edineceklerini, üretim, pazarlama, gelir getirici eğitim ve öğretim göreceklerini söyleyerek proje aşamasındaki tesisin en kısa sürede inşaatına Şişli eskort başlanılacağını belirtti.WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.08.51.
WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.08.52.
WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.08.51 (2).
WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.08.52 (1).
WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.08.51 (1).