today06 Aralık 2023 Çarsamba Saat 13:13
Okullar Hayat Olsun Projesi'nin Protokolü İmzalandı

 Okullar Hayat Olsun Projesi'nin Protokolü İmzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve katılımcı belediyeler işbirliğinde geliştirilen "Okullar Hayat Olsun Projesi" kapsamında Reyhanlı Belediyesi ile Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce protokol imzalandı.

 

Reyhanlı Belediye Başkanlığı makamında düzenlenen imza törenine, Belediye Başkanı Hüseyin ŞANVERDİ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil TÜNEK tarafından imzalandı.Vali Belediye Başkanı Hüseyin ŞANVERDİ; "Bu proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan toplantıya bizzat katılarak proje kapsamında belediye olarak neler yapabiliriz konusunda bilgi edindik zaten biz belediye olarak bugüne kadar eğitime okullarımıza katkı verdik bundan sonra da bu katkımızı proje kapsamında sürdürmeye devam edeceğiz, belediye olarak vereceğimiz katkıya sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerde destek vermesiyle, öğrenciler için seksek parkuru, kum saha, futbol, voleybol, basketbol gibi oyun sahalarının yanı sıra ağaçlandırma suretiyle halkımıza, mahalle sakinlere açılacak Okulların yetişkinler için de birer "Hayat Boyu Öğrenme Merkezi" ve eğlenme-dinlenme yeri olmasına imkan veren "Yaşayan Güvenli Alanlar" haline dönüştürülmesi hedefleniyoruz biz bu projede varız ve hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil TÜNEK protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi; "Şu an 10 okulumuzda başlatacağımız proje kademeli olarak okul ve bahçelerini her türlü faaliyete açıyor en büyük desteğine Belediye Başkanımız Hüseyin ŞANVERDİ bundan önce verdiği gibi vermeye devam edeceklerdir. Okullarımız saat 21 00'e kadar açık kalacak. ilk etapta Reyhanlı Anadolu Lisesi, İsmet-Ayşe Bezatoğlu Anadolu Lisesi, Reyhanlı Anadolu Öğretmen Lisesi, Sevgi Fazlı karaçadır Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, YİBO, HEM, Hacı Seniha Bahadırlı İlköğretim okulu, Cemil Meriç İlköğretim Okulu, Gazimürsel İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim okulu. Projeyle okullar akşamları, hafta sonları ve yaz tatillerinde dersliklerini, kütüphanelerini, bilgi teknolojileri sınıflarını, çok amaçlı salonlarını, konferans salonlarını ve okul bahçelerini belediyemizle işbirliği yaparak velilere ve mahalle sakinlerine açıyoruz. Okulların yetişkinler için de birer "Hayat Boyu Öğrenme Merkezi" ve eğlenme-dinlenme yeri olmasına imkan veren "Yaşayan Güvenli Alanlar" haline dönüştürülmesi hedefleniyor.

PROJENİN AMAÇ VE KAPSAMI

"Okullar Hayat Olsun Projesi" kapsamında, M.E.Bakanlığı'na bağlı tüm okulların hafta içi çalışma günlerinde eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında, yarıyıl ve yaz tatillerinde olmak üzere dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknoloji sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle işbirliği yapılarak, talepler doğrultusunda velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması amaçlanıyor. Okul bahçelerinin düzenlenmesi ve ağaçlandırılması, okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer "Hayat Boyu Öğrenme Merkezi" olmasının yanı sıra eğlenme ve dinlenme ihtiyaçlarına imkan veren "yaşayan güvenli alanlar" haline dönüştürülmesi öngörülüyor. Ayrıca, okul bahçelerinin, fiziki yapılarına uygun projelere göre yeniden düzenlenerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde peyzaj ve tasarımının yapılması, ekolojik okul bahçeleri oluşturularak çevrenin yararlanabileceği alanlar haline getirilmesi amacıyla hazırlanması hedefleniyor.

Reyhanlı Öncü Haber